News for Senior Members

Forrest Juniors vs Rossendale Juniors Friendly Results

posted by Chris Travis on Thu 07 Jul 2011 00:05

Last Sunday morning two teams of our juniors travelled over to play a few friendly matches against Rossendale.

Forrest U14s 5 - 3 Rossendale U14s
Forrest U14s: Surya Prasad, Aimee Burgess, Jason Sojka, Aniya Swamy, Ben Mather
Rossendale U14s: Ryan, Lily, Adam, Tara

Surya vs Ryan: 10-15
Aimee vs Lily: 15-8
Aimee & Jason vs Lily & Adam: 15-4
Surya & Aniya vs Ryan & Tara: 9-15
Ben & Aniya vs Lily & Tara: 15-4
Surya & Jason vs Ryan & Adam: 13-15
Jason & Aniya vs Adam & Tara: 15-7
Ben & Aimee vs Ryan & Lily: 15-3

Forrest U16s 4 - 4 Rossendale U16s
Forrest U16s: Ronan Considine, Luke Gatfield, Chris Latham, Kyle Swindells, Ben Mather
Rossendale U16s: Luke Q, Dominic W, Asanish K, Arran D

Ronan vs Luke: 7-21
Luke vs Dominic: 5-21
Luke & Chris vs Dominic & Asanish: 21-17
Ronan & Kyle vs Luke & Arran: 21-16
Luke & Kyle vs Dominic & Arran: 15-21
Ben & Chris vs Luke & Asanish: 21-11
Chris & Kyle vs Asanish & Arran: 21-13
Ronan & Ben vs Luke & Dominic: 16-21

Well done to all the players and thank you to Rossendale for hosting the match. Also, once again, a big thanks to all the parents who helped get the players over to Rossendale.

« Previous Back to the Archive Next »
Badminton England Premier Club Premier Badminton Club and Sport England Clubmark Accredited

This Week

  • Thu 23 November
    GMT Bolton vs Forrest Bolton D
  • 19:15 @ Eccles Congregational Church
  • Thu 23 November
    Forrest Bolton F vs Moorside B
  • 20:00 @ Bolton Arena
  • Wed 29 November
    Bury Whitefield A vs Forrest Whitefield
  • 20:00 @ Radcliffe Leisure Centre
  • Wed 29 November
    Forrest Bolton A vs D.L. Farnworth A
  • 20:00 @ Bolton Arena
  • Thu 30 November
    GMT Bolton vs Forrest Bolton D
  • 19:15 @ Eccles Congregational Church
  • Thu 30 November
    Forrest Bolton E vs Metropolitan Bolton B
  • 20:00 @ Bolton Arena
View Full Calendar

Results

  • Thu 9 November
  • Park 10
    Forrest Bolton B 8
    Section B
  • Wed 8 November
  • D.L. Farnworth B 6
    Forrest Bolton E 12
    Section C
  • Wed 8 November
  • Forrest Bolton C 12
    Westhoughton C 6
    Section B
  • Wed 8 November
  • Forrest Bolton A 9
    Westhoughton A 9
    Section A
  • Mon 6 November
  • Forrest Whitefield 12
    Middleton A 6
    Division 1
  • Wed 1 November
  • Forrest Bolton B 16
    Forrest Bolton D 2
    Section B
  • Thu 26 October
  • GMT Bolton 397
    Forrest Bolton B 304
    Jane Fletcher Memorial Cup
  • Wed 25 October
  • Forrest Bolton D 378
    Deane A 327
    Jane Fletcher Memorial Cup
  • Thu 19 October
  • Sharples B 12
    Forrest Bolton E 6
    Section C
  • Thu 19 October
  • Forrest Bolton F 7
    Sharples C 11
    Section D
View Full Results